Haber

İspanya’da emekli askerler manifesto yayınladı

Aralarında generallerin de bulunduğu 56 emekli asker, yayınladıkları manifestoda, dün Meclis’ten güvenoyu alan ve bugün Kral Felipe VI’nın huzurunda yemin eden Başbakan Sanchez’den, PSOE ile sol görüşlü bir azınlık koalisyon hükümeti kurmasını talep etti. ve Sumar görevden alınmalı ve ülkede yeniden seçim yapılmalı. .

Emekli askerler, Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Cumhuriyet Başsavcısı’nı da “siyasi çıkarlara dayalı karar vermek ve tarafsızlığını kaybetmekle” suçladı.

PSOE’nin ayrılıkçı Katalanlar için Meclis’e getirdiği af tasarısının “İspanyolların kanun önünde eşitliğini bozduğunu ve hukukun üstünlüğünü savunmasız bıraktığını” iddia eden emekli askerler, manifestoda Başbakan Sanchez’in “İspanyolların birlik ve bütünlüğünü tehlikeye attığını” iddia etti. ülkesini kişisel çıkarları uğruna kullanıyor”.

Manifestoda, “İspanyol Silahlı Kuvvetlerinin ülkenin ulusal birliğini ve anayasal düzenini sağladığı” vurgulanarak, “ülkenin geleceğine ilişkin ciddi endişelerin bulunduğu ve bu nedenle Sanchez’in görevden alınarak bir an önce görevden alınması” talep edildi. Genel seçimler yapılmalı.”

Aralarında bazı jandarma mensuplarının da bulunduğu APROGC adlı özel bir dernek, geçtiğimiz günlerde söz konusu af tasarısına karşı bir açıklama yayınlayarak, “İspanya’yı savunmak için kanımızı son damlasına kadar dökmeye hazırız” dedi. İfadesi kullanıldı.

İçişleri Bakanlığı bu bildiriye imza atan jandarma mensuplarının bulunup cezalandırılması için soruşturma yürütüyor.

Katalonya’da 2012 yılından bu yana bağımsızlık yanlısı girişimlere katılan aralarında siyasetçiler, STK üyeleri ve sokaklarda şiddet içeren gösteriler yaparak terörle suçlananların da bulunduğu yaklaşık 400 kişiye tanınması planlanan af, bazı savcı ve hakimler tarafından da sert bir şekilde eleştiriliyor.

Ülkenin farklı şehirlerindeki savcı ve hakimler af tasarısını mahkeme önünde protesto ediyor.

Ayrıca son iki haftadır ülkedeki sağ ve aşırı sağ siyasi partilerin daveti üzerine başkent Madrid başta olmak üzere İspanya genelinde gösteriler düzenleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu