Haber

Deniz Kuvvetleri Komutanı Ercüment Tatlıoğlu’ndan ABD ve NATO Açıklaması: “Karadeniz’de İstemiyoruz!”

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, ABD ve NATO’ya ‘Karadeniz’i Orta Doğu’ya çevirmesinler’ diyerek tepki gösterdi. Tatlıoğlu, Karadeniz için Montrö’ye uyma daveti yaptı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, ‘Deniz Astsubay Okullarının Kuruluşunun 133. Yıldönümü’ etkinlikleri kapsamında Yalova’nın Altınova ilçesindeki MSÜ Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığında değerli açıklamalarda bulundu.

“NATO, Karadeniz’de bazı tedbirler almaya çalışıyor. Ancak Karadeniz’de bu tedbirleri kendimiz alacağımızı belirtiyor, Karadeniz’de NATO veya Amerika’yı istemediğimizi ilan ediyoruz.”

“Karadeniz’deki ‘Tahıl Koridoru’nun güvenliğini sağlıyoruz. “2023 yılında tahıl koridoru kapatılmış olmasına rağmen yeniden açılmaya yönelik girişimler devam ediyor ve Deniz Kuvvetlerimiz olarak bu tahıl koridorundaki tüm gemi geçişlerini ve Karadeniz’deki mayın gibi tüm bu tehlikeleri ortadan kaldırıyoruz.”

“Amacımız Montrö’ye uymak. Karadeniz’de her türlü güvenliği sağladık. Türkiye olarak Karadeniz’de her türlü güvenliği sağlıyoruz. Karadeniz’i Ortadoğu’ya çevirmesinler. Bu nedenle hiçbir ülkenin veya NATO’nun Karadeniz’e girmesini istemiyoruz.”

Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Türkiye’ye boğazlardan geçiş konusunda yetki veriyor. Sözleşmeyle Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin boğazlardan geçişi kısıtlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu