Haber

Ukrayna’da Rus güçlerinin çekildiği Herson bölgesinde mayın temizleme çalışmaları sürüyor

Rusya’ya karşı savaşın devam ettiği Ukrayna’da, Rus ordusunun çekildiği Herson kenti ve etrafındaki yerleşim yerlerinde mayın temizleme çalışmaları sürüyor.

Rus güçlerinin geçen hafta sonu çekildiği Ukrayna’nın Herson bölgesindeki köy ve kasabalardaki son durumun görüntülenmesi için lokal ve yabancı basın kuruluşlarının temsilcileri için basın tipi düzenlendi.

Turda gazetecilere Herson kentine yakın ve geçen hafta sonuna kadar Rus kuvvetlerinin konuşlandığı yerlerde devam eden mayın arama ve temizleme çalışmaları gösterildi.

Özelikle Mıkolayiv-Herson kentleri ortasındaki kara yolu ve etrafındaki temas yollarının daha inançlı hale getirilmesi için çok sayıda mayın temizleme grubunun çalışmaları dikkati çekti.

Gazetecilere, takımların bu hafta içinde gerçekleştirdikleri çalışmaların sonucu bulunan yollarda, çok sayıda patlamamış mayın, mermi ve öteki patlayıcılar gösterildi.

Burada açıklama yapan yetkililer, Rus güçlerinin kaldığı Herson kenti ve öteki noktalarda, çok sayıda mayının bulunduğunu, onların asker ve sivillere önemli tehdit oluşturduğu için bölgede geniş güvenlik tedbirlerin alındığını aktardı.

Çok sayda gazeteci, mayın temizleme çalışmalarını görüntüledikten sonra Herson kent merkezine götürüldü.

Bugüne kadar elektrik ve içme suyu hizmetinin verilmediği kenti ziyaret eden gazetecilere “Rus askerlerinin burada topluca Ukrayna askerlerini öldürdükleri” tez edilen bir park gösterildi. Ukraynalı polis ve savcıların inceleme çalışmalarını sürdürdüğü parkta kurulan anıta birtakım şahısların çiçek bıraktığı görüldü.

Rus esaretinde yaşadıklarını anlattı

Daha sonra gazetecilere, Rus askerlerinin, sivilleri yasa dışı halde gözaltına aldığı söylenen cezaevi gösterildi.

Rus güçlerince 15 Mart’ta gözaltına alınan ve nisan ortasına kadar cezaevinde kalan Herson sakini Maksim Negrov burada gazetecilere yaşadıklarını anlattı.

Negrov, evvelden asker olduğunu fakat uzun müddettir bu mesleği yapmadığını belirterek Rus askerlerinin kendisini Ukrayna ordusuyla ilişkili olmakla suçlayarak gözaltına aldığını söyledi.

Esarette kaldığı müddette askerlerin sık sık kendisini dövdüklerini aktaran Negrov, “Zaman geçtikçe şiddet daha da artıyordu.” dedi.

Negrov, burada birçok kişinin esarette kaldığını, kimilerinin 50 gün geçirdiğini, bir gazeteci ve yabancı istekli sivilin de burada tutulduğunu anlattı.

Cezaevi günlerinde, burada esarette kalan birtakım insanların vefat haberini aldıklarını belirten Negrov, “Kendim görmedim ama buradan cesetlerin çıkarıldığı haberlerini aldım.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu