Ekonomi

TMSF, Koza-İpek Holding’e ait yalıyı satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Koza-İpek Holding AŞ mülkiyetinde bulunan yalıyı satışa çıkardı.

TMSF’den yapılan açıklamaya göre Bebek’te bulunan köşk, iki ev ve garajdan oluşan taşınmaz için muhammen bedel 750 milyon TL olarak belirlendi.

İhale açık teklif ve açık artırma yöntemleriyle 27 Haziran saat 14.00’te yapılacak.

Teklifler peşin bedel üzerinden TL olarak verilecek.

Taşınmazlar ile ilgili şu bilgiler verildi:

“Taşınmazlar, Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi, No: 11 ve 11/A, Beşiktaş/İstanbul açık adresinde yer almaktadır.

Satışa konu 1259 ada 132 parsel üzerinde 2 adet yapı bulunmakta olup:

– 2.derece eski eser niteliğindeki ‘Beyaz Köşk’, 2 bodrum kat + zemin kat + 1 normal kat + çatı katı + teras katından oluşmakta olup mevcutta yaklaşık brüt 695 m² kapalı kullanım alanına ve 208 m² de teras alanına sahiptir. 2. bodrum katta; hol, 2 adet oda, 2 adet banyo, mutfak nişi ve teras, 1.bodrum katta; hol, 2 adet oda ve 2 adet banyo, zemin katta; giriş, salon, yemek salonu, mutfak ve WC, 1. normal katta; hol, 5 adet oda, 5 adet banyo ve 2 adet balkon, çatı katında; hol, 2 adet oda, banyo ve teras, teras katında; hol ve teras bulunmaktadır.

– ‘Kahverengi Köşk’ olarak isimlendirilen diğer yapı ise zemin kat + 1 normal kattan oluşmakta olup yaklaşık brüt 230 m² kapalı kullanım alanına sahiptir. Zemin katta; salon, banyo, oda, giyinme odası, WC ve balkon, normal katta; hol, 3 adet oda, giyinme odası, banyo ve 2 adet WC mevcuttur. Ayrıca parsel üzerinde kış bahçesi ve teknik alanlar da yer almaktadır. (kazan dairesi-pompa odası, depo, havuz-makine dairesi, kazan dairesi, jeneratör odası, otopark, personel odaları, tünel, güvenlik odası)

Satışa konu 1259 ada 133 parsel üzerinde mevcutta müştemilat bulunmakta olup anılan parsel köşkün bahçesi olarak kullanılmaktadır. Ancak söz konusu parselde eskiden var olan yapı tescil edilmiş ve yapının koruma grubu II olarak belirlenmiştir. Tescil edilen yapıya ait restitüsyon projesi onaylanmış olup projeye göre yapı bodrum kat + zemin kat + normal kat olmak üzere 3 katlı ve 502 m² alanlıdır.

Taşınmazlar, ‘2. Grup Tescilli Eser’ niteliğini, 13.04.1989 tarihli ve 1093 sayılı 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurul Kararı ile kazanmıştır.

Taşınmazlar mevcutta boş durumdadır.

Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre söz konusu parseller, 22.07.1983 tasdik tarihli ve 1/1000 ölçekli Boğaziçi Sahil Şeridi ve Öngörünüm Bölgesi Uygulama İmar Planı kapsamında ‘Kültürel Tesis Alanı’ ve ‘Yol’da kalmaktadır.”

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu