Haber

Tahıl anlaşması Rusya tarafından engellenecek mi?

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcilerinin Pazartesi günü Ukrayna ile tahıl anlaşmasının uzatılmasını görüşeceklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Bir sonraki görüşme 13 Mart’ta Cenevre’de yapılacak.” dedi. Görüşmelere Rusya’dan bakanlar heyeti ve BM temsilcilerinin katılacağını belirten Zaharova, görüşmede tahıl anlaşmasının ele alınacağını kaydetti.

Ukrayna’da üretilen hububatların Karadehiz’de oluşturulacak koridordan aslına uygun olarak yurt dışına taşınmasını düzenleyen anlaşmanın süresi 18 Mart’ta doluyor.

Moskova uzatmayı kabul etmiyor

Moskova’dan yapılan son açıklamalarda ise anlaşmanın uzatılmasına ilişkin olumsuz açıklamalar dikkat çekiyor. Gerçekten de, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Perşembe günü Ukrayna ile tahıl anlaşmasını uzatma konusunu “karmaşık” olarak nitelendirdi. Anlaşmanın Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatını garanti altına alan maddelerinin uygulanmadığına işaret eden Lavrov, “Paketin sadece yarısı yerine getirilirse, uzatma konusu çok karmaşık hale geliyor” dedi.

Ukrayna tahılının Karadeniz’de oluşturulan güvenli bir koridordan ihraç edilmesini sağlamak için tahıl anlaşması geçen yıl Temmuz ayında BM ve Türkiye’nin arabuluculuğunda imzalandı. Geçen Kasım ayında, anlaşma dört ay uzatıldı. Anlaşma, yaptırımlara rağmen Rusya’nın gübre ve gıda ihraç etmesine izin veriyor. Ancak Moskova birçok kez anlaşmadaki bu maddenin uygulanmadığından şikayet etti.

AFP/TY,BO

kibriscikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu