Haber

Suudi Arabistan’da Gazze zirvesi

Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler, Gazze Şeridi’ndeki durumu görüşmek üzere bugün Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen olağanüstü ortak zirvede bir araya geliyor.

Zirveye aralarında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu toplam 57 Arap ve İslam ülkesi lideri katılıyor.

İran Cumhurbaşkanı ilk kez Riyad’da

Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ardından ülkeye ilk ziyaretini gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Riyad’a gitmeden önce yaptığı açıklamada, “Gazze’deki çatışmalara karşı harekete geçmenin zamanı geldi.” dedi.

Reisi, “Gazze söze değil eyleme sahne olmalı” diyerek, bugün İslam ülkelerinin birlik içinde olmasının çok değerli olduğunu sözlerine ekledi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanlarının derhal durdurulması ve sivil halka insani yardım yollarının açılması gerektiğini belirten Reisei, “Şu anda Gazze’de yaşananlar bir insanlık suçu ve soykırımdır.”

“Gazze’deki savaş makinesi Amerika’nın elinde”

ABD’ye yönelik suçlamalarda bulunan Reisi, “Amerika savaşın yayılmasını istemediğini söylüyor ancak İran’a ve diğer ülkelere bu yönde mesajlar gönderiyor. Bu açıklamalar Amerika’nın eylemleriyle bağdaşmıyor.” “Gazze’de ateşkesi engelleyen ve savaşı genişleten savaş makinesinin Amerika’nın elinde olduğunu” savunan Reisi, “Dünya Amerika’nın gerçek yüzünü görmeli.”

İran, Gazze Şeridi’nde gücü elinde bulunduran ve 7 Ekim’de İsrail’e saldırı düzenleyen Hamas’ı desteklediğini açıkça belirtiyor. Ancak Tahran, Hamas’ın saldırılarına karıştığını reddediyor.

Veliaht Prens İsrail’i kınadı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da zirvede yaptığı açıklamada ilk kez İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını eleştirdi. Veliaht Prens, ülkesinin “İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik askeri saldırganlığını, sivilleri hedef alan saldırılarını ve uluslararası insani hukukun sürekli ihlalini kınadığını” vurguladı. Suudi Arabistan, savaşın sona ermesi ve Filistinlilerin zorla yerinden edilmesi ve bölgede barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesi için gerekli kuralların oluşturulması çağrısında bulundu.

Hamas ile İsrail arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalardan önce Suudi Arabistan ile İsrail arasında normalleşme süreci başlamıştı.

AFP, dpa, rtr/JD, SÖ

VPN ile DW Türkçe’ye nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu