Haber

Politico: İsrail saldırıları Batılı politikacıları bölüyor

Dünyanın dört bir yanındaki politikacılar, İsrail’in Gazze’ye yönelik ölümcül saldırıları nedeniyle Müslümanların baskısıyla karşı karşıya kaldı.

İsrail ordusunun bombardımanlarının Ortadoğu ötesinde sol siyaseti bozduğu belirtildi.

“Bunun bedeli ağır olabilir”

ABD merkezli Politico dergisinde yayınlanan analizde bu duruma dikkat çekildi, “Seçimler yaklaştıkça bunun bedeli ağır olabilir.”yorum yapıldı.

İsrail’in binlerce Filistinliyi öldürmesinin siyasi uzlaşmayı bozduğu belirtildi. Batı’da en çok acı çekenlerin ise siyasi yelpazenin solundaki siyasetçiler olduğu kaydedildi.

Müslüman seçmenlerden Biden’a baskı

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’e güvenmesinin ülkedeki Müslüman seçmenler tarafından ihanet olarak algılandığı belirtildi. Söz konusu seçmenlerin Biden yönetimini baskı altına aldığı kaydedildi.

Britanya’da, bir sonraki İşçi Partisi başbakanı olma yolunda ilerleyen Keir Starmer’ın, partisi içindeki şiddetli anlaşmazlıkların ortasında şimdiye kadarki en zorlu sınavıyla karşı karşıya olduğu bildiriliyor.

İki değerlikli gerilim noktası

İsrail’in Gazze saldırısının dünya siyasetine yansımalarının analiz edildiği çalışmada şu ifadelere yer verildi:

İspanya’da Pedro Sanchez sol koalisyon kurarak iktidarda kalmaya çalışıyor.

Hollanda’da sol ittifakın kampanyası bu ay sonunda yapılacak seçimler öncesinde kaosa sürüklendi.

Solu bölen iki önemli gerilim noktası var: Gazze’ye yardım meselesi ve sivillerin ayrılmasına izin verecek ateşkes meselesi ve liderlerin İsrail’i eleştirirken ne kadar ileri gitmesi gerektiği.

“İnce bir çizgide yürümeye çalışıyorlar”

Sol eğilimli parti liderleri “ince bir çizgide” yürümeye çalışırken, saflarındaki pek çok kişinin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’deki askeri operasyonlarına yönelik eleştirilerinin ve ateşkes talebinin çok daha sert olduğunun altı çizildi.

Düşünce kuruluşu Chatham House’tan Elham Fakhro, “Soldaki liderlerin sahadaki savaş karşıtı duyarlılığın gücünü anlamaları ve buna göre hareket etmeleri gerekiyor.”söz konusu.

“Siyasetin altını üstüne getirdi”

Tablonun ülkeden ülkeye değiştiğini belirten Ancak İsrail-Hamas savaşı Ortadoğu’nun çok ötesinde siyaseti altüst etti.”Terim kullanıldı.

Pek çok Batılı ülkede önemli seçimlerin yaklaştığı bir dönemde bu bölünmelerin sol partilere ağır bir bedel ödeyebileceği bildirildi.

haberbala.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu