Haber

Pakistan, eski Başbakan Khan’ın konuşmalarının yayınlanmasını yasakladı

Pakistan Elektronik Medya Düzenleme Kurumu (PEMRA), “devlet kurumları ve yetkililerine yönelik kışkırtıcı ve asılsız iddiaları” nedeniyle eski Başbakan İmran Khan’ın konuşmalarının televizyonda yayınlanmasını yasakladı.

Geo News televizyonunda yer alan habere göre PEMRA, eski Başbakan Khan’ın konuşmalarının televizyonda yayınlanmasını “devlet kurum ve yetkililerine yönelik kışkırtıcı ve asılsız iddialar” nedeniyle yasakladı.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) Genel Başkan Yardımcısı Chaudri Favad Hussein bu karara tepki göstererek mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

Öte yandan PTI, Han’ın aleyhindeki davaların duruşmalarına görüntülü olarak katılması için mahkemeye başvurdu.

Başbakanlığı döneminde yabancı devlet adamlarından alınan hediyelerin satışına ilişkin davada duruşmalara katılmayan Han hakkında tutuklama kararı çıkması nedeniyle polis, eski Başbakan’ı gözaltına almak için harekete geçti.

Khan’ı gözaltına almak için Lahor’daki evine giden polis, PTI liderini evinde bulamadıklarını açıkladı.

PEMRA’nın bu kararı, bugün polis tarafından gözaltına alınması istenen Khan’ın Lahor’daki evinde yaptığı açıklamaların ardından geldi.

Khan, bugün Lahor’da yaptığı açıklamada, orduya atıfta bulunarak hiçbir kurumun önünde diz çökmediğini ve milletin çökmesine izin vermeyeceğini belirtti.

PEMRA, geçen yıl 5 Kasım’da Khan için emsal bir karar aldı ve Başbakan Shahbaz Sharif, 6 Kasım 2022’de kararın iptali talimatını verdi.

İmran Han hükümeti Nisan 2022’de düştü.

Pakistan’da 10 Nisan 2022’de parlamentoda yapılan inanç oylamasında İmran Han’ın hükümeti 174 “hayır” oyu ile düşmüştü.

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Meclis’te yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunlukla başbakan seçildi.

haber-golyaka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu