Haber

Netanyahu, İsrail genelinde kitlesel protestolara yol açan yargı düzenlemesini erteledi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülke genelinde kitlesel protestolara ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini ertelediğini açıkladı.

Tartışmalı yargı düzenlemesiyle ilgili olarak ulusa seslenen İsrail Başbakanı, ülke genelindeki kitlesel protestoların yoğunlaşması ve yargının yetkilerini kısıtlayan düzenlemelere karşı düzenlenen genel grevlerin ardından yasa tasarısından geri adım attı.

Netanyahu, “gerçek bir diyaloğa izin vermek için tartışmalı yasa tasarılarını Parlamento tatil sonrasına kadar durdurmaya karar verdiğini” söyledi.

Ülke genelinde haftalarca tırmanan protestoları hedefleyen Netanyahu, “Kabul edemediğim bir şey var. Şiddet yanlısı bir azınlık İsrail’i parçalamaya çalışıyor, bizi iç savaşın içine çekmek istiyor ve bizi askerlik hizmetini reddetmeye çağırıyor” dedi. . Bu korkunç bir suçtur.” söz konusu.

Netanyahu şunları kaydetti:

“Milli sorumluluk gereği, daha geniş bir uzlaşmaya varmak amacıyla, Yargı Reformunun ikinci ve üçüncü oturumlarının Meclisin bu döneminde ertelenmesine ve Meclisin gelecek döneminde yapılmasına karar verdim. bireysel hakları güçlendirerek, yargıda kaybedilen dengeyi öyle ya da böyle yeniden tesis edeceğiz.”

Netanyahu’nun tartışmalı yargı düzenlemesini erteleme kararı, koalisyon ortağı aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile anlaşmasının ardından geldi.

Taraflar arasında varılan anlaşma kapsamında, bir sonraki kabine toplantısında Ben-Gvir’in yönetiminde İç Güvenlik Bakanlığı’na bağlı “Ulusal Muhafızlar” adlı yeni bir güvenlik gücünün kurulmasına onay verilmesi kararlaştırıldı.

Netanyahu’nun yargı düzenlemesini askıya alacağı haberi koalisyon hükümetinde çatlaklara neden oldu. İsrail basını, yargı düzenlemesinin durdurulması halinde Ben-Gvir’in istifa edeceğini ve “koalisyon hükümetini devirmekle” tehdit edildiğini bildirdi.

– Netanyahu hükümetinin tartışmalı “yargı reformu”

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargı atamalarında söz sahibi olmayı öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurdu.

Ülke genelinde 13 haftadır onbinlerce İsrailli, hükümetin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar düzenliyor.

narman-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu