Haber

Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan’ın Yabancı Yatırımcı Toplantısından Sızıntılar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın JPMorgan tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomik Forumu başlıklı yabancı yatırımcı toplantısına katıldı. Görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, kaynaklardan sızan bilgiler takibe alındı.

Uzaylılar ikna oldu mu?

Şimşek ve Erkan, JPMorgan’ın Four Seasons Otel’de düzenlediği basına kapalı görüşmeyi Barış Soydan’ın 10Haber’den aktardı.

TCMB Başkanı Erkan’ın “Enflasyon Raporu”na benzer bir tonda sunum yaptığı ve mesajların neredeyse benzer olduğu belirtilirken, “merkez bankacılığı” konusundaki “tecrübesinin” etkili olduğu görüşü etkili oldu. Teknik bilgi yerine ‘ikna edici ve pazarlama odaklı’ olarak algılanan sunumun, para politikası için ‘somut ve öngörülebilir’ bir çerçeve çizemediği ve ‘zaman kazanmaya yönelik’ olarak görüldüğü de iddia edildi.

Erkan’ın öngördüğü “enflasyon patikasına” rağmen, “para politikası” da gevşek görüldü. Enflasyon yüzde 60-70 bandına doğru hareket ederken, sıkılaştırmanın makroihtiyati tedbirlerle yapılması önemli görülmedi.

Sunumunda Erkan’ın vergi düzenlemeleri, cari açık, ithalat ve döviz talebi gibi konulara değindiği, Mehmet Şimşek’in para politikasına ‘sık ve güçlü’ vurgusu yaparak Merkez Bankası’nın etkisi altında olduğu algısı oluşturduğu savunuldu. Şimşek’in.

Şimşek’in ‘bütçe, rezerv’ gibi parametrelere de değindiği belirtilirken, net ve tam bir tablo çizilmeden iyileştirmelerin devam edeceği belirtildi.

Olumlu tarafı, “çok kısa vadeli portföy yatırımı” ve “hedge fonlar” Türkiye’de ideal yatırım alanları görüyor.

Ekonomi yönetiminin dış kaynak arayışı, döviz kurunda istikrar, ekonomik aktivitede kontrol altında olma gibi planlarının bu kesimlere ciddi gelir fırsatları yaratması ‘elverişli ortam’ olarak değerlendiriliyor.

Söylenenlere göre kur müdahalesinin devam etmesi beklenirken, yerel seçimlere kadar TL ve TL varlıklara ‘kısa vadeli yatırım’ yapabilen ‘hedge fon’lar için avantajlı bir ortam oluşmuş gibi görünüyor.

Reuters’in kaynakları da toplantıya 40’tan fazla katılımcının katıldığını açıklarken, Şimşek “ekibinin siyasi desteğinin tam olduğunu” ifade etti.

Şimşek’in kademeli sıkılaştırma ve önden yüklemeli maliye politikasına vurgu yaptığı, alınan tedbirlerin kredi büyümesi üzerindeki etkisinin yavaşlasa da ‘ekonominin ani durmasını’ önleyeceği belirtildi.

Toplantıya Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TBB Lideri, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ile Türkiye Varlık Fonu ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi liderleri de konuşmacı olarak katıldı.

Sosyal medyada görüşmeye ilişkin yorumlar gecikmedi.

?

?

?

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu