Haber

Kızılay’dan çağrı: Kan bağışını günlere yayalım

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık Kınık, 10 ili etkileyen depremlerin ardından Türkiye’nin acil durumlarda kullanıma hazır tuttuğu kan stoklarını hızla bölgeye sevk ettiklerini belirtti.

Afetten hemen sonra boş kalan stoklar için kan bağışı daveti yapıldığını hatırlatan Kınık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milletimiz her zamanki hassasiyeti ile kan bağışına koştu ve acil durum stoklarımızı yeniden doldurdu. İlk gün 40 binin üzerinde, ikinci gün ise 30 binin üzerinde kan bağışlandı. Uzun süre saklanması, yılda 365 gün kan bağışı ve tahlil sonuçları alınması gerekiyor.” Bunu hastanelerin hizmetine sunmamız lazım. Bunun için kan bağışçılarımızdan kan bağışlarını günlere yaymalarını rica ediyoruz. Duyarlılıkları için tüm bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz.”

‘KIZILAY HER GÜN 10-12 BİN ÜNİTE ARASINDA KAN TOPLAMA PLANLAMASIYLA ÇALIŞIYOR’

“0 Rh negatif (0 Rh-)” kan grubunun çok önemli olduğuna işaret eden Türk Kızılayı Başkanı Kınık, “Herhangi bir acil durumda kan grubu belirlenene kadar hasta veya yaralının kan ihtiyacı bu kümeden karşılanıyor. Bizim toplumumuzda ‘0 negatif’. Kan oranı diğer kümelere göre daha düşük. Örneğin ilk gün 40 bin ünitenin üzerinde kan bağışlandı ama 1300 üniteye yakını 0 negatif gruptandı.” ifadesini kullandı.

Türkiye’de yılda yaklaşık 3 milyon kan bağışına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Kınık, şu bilgileri paylaştı:

“Bu oran, günde yaklaşık 8-9 bin ünite kan bağışlanması anlamına geliyor. Kızılay, acil durum stoklarının her an korunmasını gözeterek, her gün yaklaşık 10-12 bin ünite kan alma planlaması ile çalışıyor. Şiddetli kış Şartlar, yazlar çok sıcak.Ramazan ve Ramazan gibi mevsimlerde kan bağışında doğal düşüşler oluyor.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu