Ekonomi

Kayseri Ticaret Borsası’nda Et ve Et Ürünleri Çalıştayı Başladı

Kayseri Ticaret Borsası’nın düzenlediği “Et ve Et Ürünleri Çalıştayı” başladı.

Kentteki otelde düzenlenen çalıştayda konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, Kayseri’nin ticaretin yanı sıra aynı zamanda tarım ve hayvancılık şehri olduğunu söyledi.

Kentin et ürünleriyle de öne çıktığına dikkat çeken Saklav, üretimi artırmak için çalıştıklarını belirtti.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış da çalıştayların sektörün geleceğini planlamak açısından değerli olduğunu vurguladı.

Çalıştayda sektörün sorunlarına ilişkin somut çözüm önerilerinin ortaya çıkacağına inandığını belirten Bağlamış, şöyle konuştu:

“Kayseri, et ve et ürünleri sektöründe geçmişten günümüze markalaşma faaliyetlerini başarıyla yürüterek Türkiye’nin en önemli et ve et ürünleri üretim merkezlerinden biri olmayı başarmıştır. Şu anda Türkiye’nin en büyük pastırma, sucuk ve kavurma üreticisiyiz. Bu alanda liderliğimizi sürdürmek istiyoruz. “Kamu-özel sektör işbirliğiyle çalışmalarımızı aralıksız sürdürmemiz gerekiyor.”

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da kurdukları çiftlikte hayvan yetiştirdiklerini söyledi.

Akay, “Kayseri Şeker Fabrikası’nın mevcut hayvan varlığı 5 bin 200. 2022’de kesilen hayvan sayısı 1790, üretilen kırmızı et miktarı ise 770 ton. Bu yıl 10 ayda kesilen hayvan sayısı ise 1.790. dönem 1532, üretilen kırmızı et 567 ton, ortalama fiyatı ise 187 ton.” “TL/kilogram. 5.200 hayvan varlığımızın 1.863’ü besi hayvanıdır.” dedi.

Konuşmaların ardından şube temsilcileri ve akademisyenlerin sunum yapacağı çalıştay 3 gün sürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu