Haber

İtalya, İsrail-Filistin çatışmasının bölgeye yayılmasını önlemek için çalışıyor

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, İsrail-Filistin çatışmasının bölgeye yayılma riski bulunduğunu ve bunun önlenmesi için çalıştıklarını söyledi.

Lüksemburg’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde İtalyan basınına açıklamalarda bulunan Tajani, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Diplomatik yolun her zaman kazançlı bir prosedür olduğunu belirten Tajani, “Savaşın bölgeselleşmesini önlemek ve gerilimi azaltmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çatışmanın yayılma riski var, dolayısıyla yayılmaması için çalışıyoruz.” “Lübnan ve İran’ın çatışmanın bir parçası olmadığından emin olmalıyız. Hepimiz, ABD ve AB, diplomatik yol üzerinde çalışıyoruz. İtalya öncü bir rol üstleniyor. Amaç Ortadoğu’nun yanmasını engellemek.” sözlerini kullandı.

Hamas ve Hizbullah’ın İsrail’e yönelik roket atışlarının durdurulması ve çatışmaların azaltılması gerektiğini belirten Tajani, “Hamas’ın her istediğini yapmasına izin verilemez. İsrail’in kendini savunma hakkı var. Ancak bunun orantılı olarak yapılması gerekiyor.” Gazze’deki sivil nüfusu ayrım gözetmeden vurmadan.” olmalıdır.” dedi.

Antonio Tajani, İsrail ve Gazze’dekilerin yanı sıra rehin alınanların da aralarında bulunduğu bölgedeki İtalyan vatandaşlarının durumlarını an be an takip ettikleri bilgisini paylaştı.

Tajani ayrıca İtalya’ya yönelik bir terör saldırısı riskinin bulunmadığını ancak gardlarını yüksek tutmaları gerektiğini ifade etti.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

Gazze’den İsrail tarafına binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar da Gazze-İsrail’in ucundaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek ele geçirdi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi ve İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtildi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 18 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 24 Hizbullah üyesi ve aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

haberyaglidere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu