Haber

İsveç Savunma Bakanı Jonson: Türkiye ile bir anlaşmaya bağlıyız

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, ülkesinin NATO üyeliği hakkında konuştu.

Avrupa Parlamentosu’ndaki programa katılan Jonson, daha sonra sadece İsveçli gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Üçlü anlaşmaya uymaya devam ediyoruz”

Stockholm’ün askeri ittifaka üyelik süreciyle ilgili sorulan Jonson, yanıtında şunları söyledi:

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü anlaşmaya uymaya devam ediyoruz. uygulamaya odaklandık. NATO ile askeri anlaşmalarımız devam ediyor. Bundan kısa bir süre önce Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştüm ama iptal oldu. Eskisi gibi müzakerelere dönmeyi umuyoruz.

Jonson: NATO’ya katılmak istiyoruz

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın ortasında bulunan Üçlü Mutabakat Zaptı’na bağlı kaldıklarını ve bu konuda ilerleme kaydettiklerini savunan Jonson, NATO’ya üye olmak istediklerini ve olacağını düşündüklerini söyledi.

Komisyonda yaptığı sunumda Jonson, bir Avrupa Parlamentosu üyesinin İsveç’te NATO üyeliğine halkın desteğiyle ilgili sorusuna Eylül ayındaki parlamento sıralamasına göre halkın yüzde 60’ının ve milletvekillerinin yüzde 88’inin üyeliği desteklediğini söyledi.

Bakan Jonson, üyeliğin ittifakı güçlendireceğine inandıklarını belirterek, bunun sadece NATO için değil, Avrupa ve Avrupa Birliği için de bir istikrar unsuru olacağını söyledi.

“İsveç’in bu tankları Ukrayna’ya gönderme planı yok”

Jonson, ülkesinin Ukrayna’ya askeri takviye, Almanya’ya Leopard tankları gönderip göndermeyeceğine de değindi:

İsveç’in bu tankları Ukrayna’ya gönderme planı yok. Şu anda İsveç’te bir tank bağışı için herhangi bir hazırlık yok, ancak bu daha sonraki bir aşamada pek olası değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu