Ekonomi

IMF, Latam ve Karayip ekonomilerindeki dayanıklılığa dikkat çekiyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Latin Amerika ve Karayipler’deki ekonomilerin dayanıklılığını kabul ederek bunu kısmen daha güçlü makroekonomik politikalara bağladı. IMF bugün yayınladığı Batı Yarımküre bölgesel değerlendirmesinde, işsizliğin tarihi düşük seviyelerde olmasına ve ekonomilerin potansiyele yakın faaliyet göstermesine rağmen büyüme oranlarının güçlü olmadığını ve yatırım seviyelerinin hala düşük olduğunu kaydetti.

IMF’nin Batı Yarımküre Direktörü Rodrigo (IS:RODRG) Valdes, bölgenin ekonomik faaliyetlerinin son çeyreklerde ılımlı bir seyir izlediğini belirtti. Valdes, gereksiz ekonomik daralmaya yol açmadan enflasyonu düşürmeyi amaçlayan para politikasının gevşetilmesine yönelik dengeli bir yaklaşımın önemini vurguladı.

Bu hafta başında IMF, bölge için 2024 yılı ekonomik çıktı büyüme tahminini Ocak ayında yaptığı %1,9’luk tahminden mütevazı bir artışla %2,0’ye yükseltti. Bu düzeltme, geçen yılki %2.3’lük büyüme oranından beklenen yavaşlamaya rağmen yapıldı. Büyümedeki yavaşlama kısmen bölgenin en büyük ekonomileri olan Meksika ve Brezilya’daki daha düşük büyüme oranlarından kaynaklanmaktadır.

IMF, çoğu ekonominin pandeminin ekonomik şoku sırasında uygulamaya koyduğu teşvik tedbirlerini geri çekmesine rağmen mali konsolidasyon planlarının ertelenmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. Valdes, kamu borcunun yüksek seviyelerde seyretmesi nedeniyle maliye politikasının politika alanını yeniden inşa etmeye odaklanması gerektiğini vurguladı ve zamanında mali sıkılaştırmanın para politikasının daha hızlı normalleşmesini kolaylaştıracağını belirtti.

Valdes ayrıca, orta vadede ortalama %2 olan büyümenin, özellikle yüksek yoksulluk ve eşitsizlik seviyeleri göz önüne alındığında, yaygın refahı teşvik etmek için yetersiz olduğunu ve bölgede büyümenin hızlandırılmasının aciliyetine değindi. Sosyal uyumun korunmasının mali konsolidasyon planlarının merkezinde yer alması gerektiğini belirtti.

IMF raporu, Dünya Bankası’nın geçen hafta Latin Amerika ve Karayipler için 2024 ekonomik büyüme tahminini %2.3’ten %1.6’ya düşürerek bölgenin dünyanın diğer bölgelerine kıyasla daha yavaş bir büyüme yaşamaya devam ettiğini belirtmesinin hemen ardından geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu