Haber

HRW: M23 isyancıları Kongo’da savaş suçları işledi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (KDC) Ruanda tarafından desteklendiği iddia edilen isyancı 23 Mart Hareketi’nin (M23) geçen yılın sonundan bu yana savaş suçlarına karıştığını ileri sürdü.

HRW’den yapılan açıklamada, M23 isyancılarının 2022’nin sonundan bu yana doğu KDC’de düzenledikleri saldırılarda tecavüz, cinayet ve diğer savaş suçlarını işledikleri belirtildi.

Ruanda ordusu komutanlarının desteklediği M23’ün işlediği cinayet ve tecavüzlerin soruşturulması ve faillerin adalete teslim edilmesi istenen açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin M23 destekçilerini de eklemesi gerektiği belirtildi. ve yaptırım listesine bazı Ruandalı isimler.

Tarafların etnik aidiyetler etrafında kenetlenmesinin sivil nüfusu riske attığı belirtilen açıklamada, 8 cinayet ve 14 tecavüzün HRW tarafından telefon ve yüz yüze görüşmeler sonrasında belgelendiği belirtildi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda faaliyet gösteren isyancı M23’ün saldırıları, Kasım 2021’de yeniden başlayarak bölgede yaşayan binlerce sivilin yerinden olmasına ve Ruanda ile KDC’nin ortasında krize neden oldu.

KDC, Ruanda’yı altın, koltan ve kobalt gibi mineraller açısından zengin topraklarını kendi çıkarları için işgal etmeye çalışmakla ve M23 isyancılarını desteklemekle suçlarken, Ruanda iddiaları reddediyor.

Ruanda ordusu ve isyancı M23 grubu, KDC hükümeti tarafından doğal kaynakları yağmalamaktan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) şikayet edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu