Ekonomi

Fransa’nın Ermenistan’a silah satışı Azerbaycan ile gerilimi tırmandırıyor

Fransa’nın Erivan’a yeni silahlar vermeyi taahhüt etmesinin ardından Çarşamba günü Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilim tırmandı. Güney Kafkasya’nın iki ülkesi, onlarca yıl süren çatışmaların ardından bir barış anlaşması imzalama çabaları sürerken, silah anlaşmasına tepki olarak karşılıklı sert eleştirilerde bulundular.

Son aylarda her iki ülke de sınır belirleme konularını ele alacak bir anlaşma için çalışıyor. Ermenistan barış sürecinin bir parçası olarak tartışmalı dört sınır köyünü Azerbaycan’a bırakmayı kabul etti.

Ancak Salı günü Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu’nun Ermenistan’a CAESAR kundağı motorlu obüs satışı ile ilgili yaptığı açıklama Azerbaycan’ın sert tepkisini çekti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in üst düzey dış politika danışmanlarından Hikmet Hacıyev, Fransa’nın Güney Kafkasya’da attığı adımları onaylamadığını ifade ederek, bu adımları etkisiz ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilere zarar verici olarak nitelendirdi.

Buna karşılık Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, ülkenin iyi donanımlı silahlı kuvvetler bulundurmasının egemenlik hakkı olduğunu savundu. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise Ermenistan’ın askeri donanımını gayrimeşru ve Azerbaycan için tehdit edici olarak nitelendirerek karşılık verdi.

Bu diplomatik sürtüşmenin arka planında, Ermenistan ve Azerbaycan’ın Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana iki savaşa girdiği bir çatışma tarihi var. En son 2020’de yaşanan çatışmada Azerbaycan, çatışmanın odak noktası olan tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesinin ele geçirilmesi de dahil olmak üzere önemli toprakları geri aldı. Çatışmaların ardından Dağlık Karabağ’dan çok sayıda etnik Ermeni Ermenistan’a sığındı.

Önemli bir Ermeni diasporasına ev sahipliği yapan Fransa, geleneksel olarak Ermenistan’ın Avrupa’daki en güçlü destekçilerinden biri olmuştur. Ermenistan resmi olarak Rusya ile müttefik olsa da, Rusya’yı yeterli koruma sağlamamakla suçlayarak Batılı ülkelerle giderek daha yakın bağlar kurmaya çalışmaktadır ki Rusya bu iddiayı reddetmekte ve Ermenistan’ı Batı’ya yakınlaşmaması konusunda uyarmaktadır.

Ermenistan’daki iç karışıklık da, özellikle verilen toprak tavizleri ve Dağlık Karabağ’ın kaybedilmesi nedeniyle Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını talep eden yaygın protestolarla yoğunlaşıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ahlatajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu