Haber

Çin’in Geleneksel Otomobil Üretim Üssü Shiyan Nev Dalgasını Yakaladı

Çin’in orta kesimlerindeki Hubei eyaleti, Shiyan şehrinde DFSK Motor fabrikası, 16 Şubat 2023. (Fotoğraf: Li Wei/Xinhua)

WUHAN, 23 Şubat (Xinhua) — Çin’in otomobil üretim merkezlerinden biri olan Shiyan kentindeki tam teşekküllü bir fabrikada her iki dakikada bir araba üretiliyor ve bu araçlara olan talep o kadar yüksek ki üretilecek tüm araçlar ay sonuna kadar zaten rezerve edildi.

DFSK Motor’a ait olan tesis, yakıtlı arabalar ve tamamen elektrikli yeni güçlü araçlar (NEV’ler) üretiminin ortasında hızla geçiş yapabilen akıllı bir kaplama sistemi ve araç montaj denetim sistemi ile donatılmıştır.

Orta Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Shiyan, önde gelen bir otomobil imalat endüstrisi geliştirmiştir. Bugün şehir, güçlü otomobil üretim temelinden yararlanarak NEV’ler ve akıllı araçlar dalgasını yakaladı.

2022’de Shiyan’daki otomobil üreticileri yıllık %77 artışla 107.000 NEV üretti. Yerel istatistiklere göre, ihraç edilen NEV sayısı bir önceki yıla göre yüzde 57 artışla 55.000 adede, yani üretimin yarısından fazlasına ulaştı.

Dongfeng Motor Company, şehrin en büyük üreticilerinden biri. Şirket, yıllar içinde odağını geleneksel yakıtlı araçlardan akıllı NEV’lere, ticari araçlardan binek araçlara kaydırdı.

Dongfeng Özel Amaçlı Araç Co., Ltd., Dongfeng Motor Company’nin bir yan kuruluşu. Şti. bünyesine bir dizi yeni üretim hattı ekleyerek “akıllı araç fabrikası”nın kapasitesini artırdığını kaydetti.

Dongfeng Özel Amaçlı Araç Co., Ltd. Şti. Genel Müdür Yardımcısı Xu Bo, “Yıllarca süren yenilikçi araştırma ve geliştirmeden sonra 76 patent aldık. Bunların tamamı Güneydoğu Asya’ya ihraç edilen ürünlere uygulandı” dedi.

Pil fabrikaları gibi, tedarik zincirindeki ilgili şirketler de NEV’leri desteklemek için bir araya geliyor.

Kentte, toplam yatırımı 24 milyar yuan (yaklaşık 3,5 milyar ABD doları) olan bir sanayi bölgesinin inşaatı da tamamlanmak üzere. Bu endüstri parkı, lityum-iyon piller ile katot ve anot malzemeleri içeren projelere odaklanacak.

Başka bir “akıllı pil endüstri parkı” bu yılın Haziran ayında tamamen faaliyete geçecek ve bu parkın yılda 10 milyar yuan’dan fazla üretmesi bekleniyor.

Shiyan Belediye Lideri Wang Yonghui, “Endüstriyel dönüşüm, NEV yarışına liderlik etmenin anahtarıdır,” dedi ve ekledi, “Endüstrinin üst düzey, akıllı ve yeşil gelişimini desteklemek için her türlü çabayı göstereceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu