Ekonomi

Birleşik Krallık’taki süpermarketlerin kârlarının yakın takibi

CMA Piyasalar ve Birleşmeler İcra Kurulu Başkanı David Stewart, süpermarketlere, yaşam maliyeti krizi arttıkça rekabet kurallarının marketlerde işlemesini sağlama planları hakkında bir mektup gönderdi.

Buna göre CMA, 15 Mayıs’ta başlattığı plan kapsamında perakende şubede rekabeti ihlal eden herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Ancak CMA, yarattığı panik nedeniyle tüketicilerin güvenle harcama yapabilmesi için süpermarketlerin karlılıklarını yakından takip ettiğini duyurdu. yüksek gıda fiyatları ile gıda enflasyonunu önlemektir.

Rekabet Kurumu, artefakt bazlı enflasyon alt endekslerini ve bunların girdi maliyetlerindeki eğilimlerle ilişkisini de inceleyeceğini bildirdi.

ÜRÜN VE BİRİM BAZINDA MALİYETLERİ İÇEREN RAPOR AÇIKLANACAK

CMA, bugünden itibaren süpermarketlerle temas halinde olacak ve incelemelerini Haziran ayı sonuna kadar tamamlayacak. Temmuz ayı sonunda kurum, tüketicilerin fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilmesi için ürün ve birim bazında maliyetleri içeren bir rapor açıklayacak.

İngiltere’de gıda enflasyonu nisan ayında yüzde 19,1 ile son 45 yılın en yüksek ikinci seviyesi oldu. Mart ayında gıda enflasyonu yüzde 19,2 ile rekor seviyeye ulaştı.

Geçtiğimiz hafta British Telegraph’ın haberinde, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın süpermarketlerden süt ve ekmek gibi temel gıda maddelerine fiyat limiti getirmelerini isteyeceği ve bu konuda bir plan üzerinde çalışıldığı belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu