Haber

Belçika Dışişleri Bakanı Lahbib: “Türkiye, bölgede önemli bir aktördür”

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Yunanistan’ın Türkiye ile iyi komşuluk içinde olması gerektiğini belirterek, “Türkiye benzersiz bir komşudur. Farkında olmalısınız. Bir NATO müttefiki ve bölgede önemli bir aktördür” dedi.

Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Yunanistan’a yaptığı resmi ziyaret kapsamında Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüştü. Lahbib görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada Yunanistan’ın Türkiye ile düzgün komşuluk içinde olması gerektiğini belirterek, “Türkiye benzersiz bir komşudur. Farkında olmalısınız. Bir NATO müttefiki ve bölgede önemli bir aktördür” dedi.

Türkiye ile olumlu gündeme destek

Yunanistan ile Türkiye ortasındaki tansiyona de değinerek diyalog davetinde bulunan Lahbib, “Bu tansiyonlarla başa çıkmak için Avrupa Birliği içinde olumlu bir yaklaşıma bağlı kalmalıyız. Geçen yıl üzerinde mutabakata vardığımız olumlu gündem, Ankara’nın ortak gayelerimiz olan tansiyonu azaltma ve işbirliğine bağlı kalması durumunda yolunda gitmeye devam edecek. Bu müspet gündem, ikili ve Avrupa seviyesinde, ülkemizin insan ve azınlık hakları, konsolosluk işleri, terörle gayret, yabancı terörist savaşçılar, göç, ekonomik ve ticari hususlar ile bölgesel ve milletlerarası bahislerde çok sayıda siyasi temas ve istişarenin sürdürülmesinden yana olduğu manasına gelir” ifadelerini kullandı.

“Çatışmadan kaçının'”

Konuşmasında herkesin uluslararası hukuka saygılı olması gerektiğini hatırlatarak Yunanistan’a da bildiri veren Belçika Dışişleri Bakanı çatışmadan kaçınma daveti yaparak, “Herkesin uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğine inanıyoruz. Gerginliği azaltmak ve diyalog, bu tür ikili anlaşmazlıkları çözmenin tek yoludur. Her ne pahasına olursa olsun çatışmalardan kaçınılmalıdır” biçiminde konuştu. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu