Haber

Başkan Abdullah Özyiğit, 1 Mayıs’ta işçilerle yan yana yürüdü

İşçilerin bayram coşkusuna ortak olan ve taleplerine destek veren Başkan Abdullah Özyiğit, “1 Mayıs’ta emekçinin emeğinin hakkını alamadığını haykırmak için buradayız.” dedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Mersin Emek ve Dayanışma Platformunun çağrısıyla Millet Bahçesi önünde bir araya gelen sendikalar, siyasi partiler, odalar ve dernekler kortej halinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de Yenişehir Belediyesi emekçileriyle birlikte düzenlenen yürüyüşe katıldı.

Gerçek gündemden uzaklaşmamak gerekiyor.”

Yürüyüş boyunca işçilere eşlik eden Başkan Özyiğit, gerçek gündemin geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığı olduğunu ancak gündemin değiştirilmeye çalışıldığını söyledi. Özyiğit, “ Ülkemizde işçinin ve emekçinin hakları görülmüyor, hakları gasp ediliyor, emeklerinin karşılığı verilemiyor. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik tablo maalesef hiç iç açıcı değil. Sadece işçinin değil emeklinin ve üreticinin de zor günler geçirdiği bir dönemdeyiz. Bunlara çözüm bulmak gerekirken ne yazık ki işçilerin Taksim Meydanı’na çıkmasına bile izin verilmiyor. Ülkenin gündemini başka bir noktaya taşıma adına gündemi ekonomiden uzaklaştıran bir davranış söz konusu. Bunu anlamak mümkün değildir. Gerçek gündemden uzaklaşmamak gerekiyor. Yeni Anayasa da böyle bir gündemdir. Vatandaşlarımızın yaşam koşullarının iyileştirilmesi talebi vardır, insanca bir yaşam ortamı ve ücret talebi vardır. Bunun dışındaki her şeyi reddetmeliyiz, halka anlatmalıyız. 1 Mayıs’ta vereceğimiz mesaj budur. 1 Mayıs’ta emekçinin emeğinin hakkını alamadığını haykırmak için buradayız. Bunu da herkesin doğru karşılaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Hükümetin de bu gerçekleri görüp tedbir almasını istiyoruz.”

Yenişehir Belediyesi olarak toplu iş sözleşmesinde düzenlemeler yaptıklarını ve işçilerin haklarını koruduklarını kaydeden Başkan Özyiğit şunları dile getirdi: “Halkçı belediyeler olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için tüm imkanlarımızla çalışıyoruz. Yenişehir Belediyesi olarak sözleşme tarihi gelmemesine rağmen yeni düzenlemeler yaptık, ücretlerde iyileştirmeler yaptık. Çünkü işçilerimizin yaşadığı sıkıntıyı gördük. Hükümetin de bu gerçekleri görüp tedbir almasını istiyoruz. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.”

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda sona erdi. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Yenişehir Belediyesi ve DİSK Genel-İş Sendikası iş birliğiyle düzenlenen konserde sevilen sanatçı İlkay Akkaya sahne aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu