Teknoloji

Bard’ın Google ChatGPT’ye rakip olarak tanıttığı hatası şirkete 100 milyar dolara mal oldu

Google tarafından ChatGPT’ye rakip olarak geliştirilen Bard, tanıtım görselinde JWST ve ötegezegenler hakkında bariz bir hata bulunduğunda sert bir başlangıç ​​yaptı. Bu kusurun bir sonucu olarak, ana şirket Alphabet’in hisseleri Çarşamba günü yaklaşık 100 milyar dolar değer kaybetti.

Çarşamba günü yayınlanan bir tanıtım videosunda, Google’ın yeni yapay zeka (AI) sohbet robotu Bard’dan JWST tarafından yapılan keşifleri dokuz yaşındaki bir çocuğa açıklaması istendi. Bard, JWST’nin Güneş Sistemi dışındaki bir gezegenin fotoğraflarını çeken ilk teleskop olduğunu söyledi. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu mutlaka gerçek değildir.

Bazı astronomların belirttiği gibi, bir ötegezegenin ilk kez görülmesi aslında neredeyse yirmi yıl önceydi. 2022’ye girerken JWST lansmanından çok önce çekildi.

2004 yılında Çok Büyük Teleskop tarafından çekilen ilk dış gezegen görüntüsü, Suyılanı takımyıldızında sadece 230 ışıkyılı uzaklıkta bulunan kahverengi bir cüce. 2M1207 Uzak bir gezegenin yörüngesini gösteriyordu. Görünüşe göre Google’ın AI botu, JWST’nin bir ötegezegenin kendi kendine çekilmiş bir görüntüsünü nasıl yakaladığını açıklayan son manşetleri yanlış değerlendirdi.

Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi’nde astronom olan Chris Harrison, Google’a “ Bu örneği paylaşmadan önce neden kontrol etmediniz?” diye sordu.

Aynı zamanda çok önemli finansal sonuçları olan bir kusur olduğu ortaya çıktı. Reuters’in bildirdiğine göre, Alphabet’in hisseleri Çarşamba günü yayınlandı. Şirketin piyasa değerinden yaklaşık 100 milyar $ kaldırarak yüzde 9 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu