Ekonomi

ABD Premarket: Darden kazanç raporu, ev satışları, işsizlik başvuruları

Investing.com – Fed Lideri Jerome PowellHisse senetleri Çarşamba günü, merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almak için yapacak çok işi olduğunu söylemesinin ardından ivme kaybetti.

Besledi Faiz oranlarını artırmayı geçen hafta durdurdu, ancak Powell Kongre’ye enflasyonu yıllık %2 hedefine geri getirmenin henüz bitmediğini söyledi. Bu da bu yıl daha fazla faiz artırımının gelebileceğine işaret ediyor. Fed, gösterge faiz oranı görünümünü bu yıl %5,6’ya yükselteceğini söyledi. Daha önceki bir tahminle karşılaştırıldığında, bu oran %5,1 idi. Yeni hedef, her biri çeyrek puanlık iki faiz artırımı daha anlamına geliyor.

Vadeli işlem tüccarları, Temmuz ayında ilk çeyrek puanlık faiz artışı olasılığını %74 olarak görüyor.

Fed yetkilileri, şimdiye kadarki çalışmalarının işe yaradığına dair bilgi ve kanıtlara değer verecek. Yetkililer, pandemi sonrası on yılın en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyonu düşürmek amacıyla 2022’nin başından bu yana 10 kat faiz artırımına gitti.

Ancak bazı Fed yetkilileri, gelecek ay faiz artırımı konusunda daha tereddütlüydü. Atlanta Fed Lideri Raphael Bostik Fed’in geri adım atabileceğini ve ilerlemesini değerlendirebileceğini söyledi. Bostik Çarşamba günü şunları söyledi: Komitenin hâlihazırda yaptığı sıkı çalışmanın ekonomiye yansımasına izin vermeliyiz” dedi.söz konusu.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. Darden çıkış raporu

Restoran zinciri seti Darden Restoranlar A.Ş. 2.77 milyar $ gelir üzerinden hisse başına 2.54 $ faiz bildirmesi bekleniyor. Analistler, yöneticilerin tüketici harcama eğilimleri hakkında söyleyeceklerini dinleyecek.

2. Konut satışları

Mevcut Konut Satışları Mayıs bilgileri 17:00 CEST’de duyurulacaktır. Analistler, bir önceki ayın hemen altında, yıllık 4,25 milyon okuma bekliyorlar.

3. İşsizlik başvuruları

geçen haftadan İşsizlik Başvuruları bilgiler 15.30 CEST’de paylaşılacaktır. Analistler, ilk işsizlik başvurularının 260.000 kişi ile önceki hafta ile aynı seviyede olmasını bekliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu