Haber

AB liderleri Kiev’de: “AB, Ukrayna’yı her yönden destekleyecek”

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Avrupa Birliği Zirvesi’ne katılmak üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna’ya yönelik takviye kuvvetlerinin devam edeceğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Avrupa Birliği Zirvesi’ne katılmak üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, zirve için geldikleri Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmeye geldi. Tepenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Leyen, Ukrayna’nın AB üyeliği için henüz net bir tarih verilmediğini ancak ulaşılması gereken hedefler olduğunu söyledi. Leyen, Rusya’ya başta insansız hava araçları olmak üzere askeri teçhizatın tamirini engellemek için yeni bir yaptırım paketi verdi. Leyen ayrıca toplantıda, AB’nin bir sonraki yaptırım paketinin Rus füzeleri ve insansız hava araçlarında bulunan teknolojiyi hedef alacağını da söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Michel ise AB’nin Ukrayna’yı her şekilde destekleyeceğine ve AB’ye girmek için “gerekli reformların” Kiev tarafından kabul edileceğine inanarak mali ve askeri yardımları sürdürme sözü verdi. Michel, Ukrayna’nın AB’ye katılma hedefine atıfta bulunarak, 2023 için Ukrayna’ya 18 milyar avroluk (16 milyar sterlin) mali yardımın hazırlandığını söyleyerek, “Hadi bunu gerçekleştirelim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu