Haber

700 Yıllık Eserin Siluetini Bozmak: O Vatan Yıkıldı

Van’ın Gevaş ilçesinde 2007 yılında yapılan ve depremde hasar gören 4 katlı yurt binası 700 yıllık Halime Hatun Kümbeti’nin arkasında yıkıldı.

Ağustos ayında yurt binası için yıkım kararı alındı.

Gevaş ilçesinin nadide tarihi mekanlarından biri olan Selçuklu Mezarlığı ve Saltuklu Beyefendisi Melik İzzeddin’in 1335 yılında kızı Halime Hatun için yaptırdığı kubbenin hemen arkasında 2007 yılında yapılan liseye ait 4 katlı yurt binası, manzara açısından tarihi dokuyu bozmuştur. Halime Hatun Kümbeti’nin siluetini bozan ve Van depremlerinde hasar gördüğü için uzun süre kullanılmayan bina için ağustos ayında yıkım kararı verildi. Kararı takip eden günlerde bina iş makineleriyle yıkıldı.

“Böyle değere sahip bir yerin bu çirkin görüntüden kurtulduğu için çok mutluyuz”

Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, ‘Bu yurt 2007 yılında yapılmıştır. Selçuklu kümbeti’ senin siluetin olumsuz etkilendi. Kirli bir görüntü oluşturdu. Bu konuda rahatsızlığını dile getiren vatandaşlar oldu. Ve vatanın yıkılması kararı alındı ​​ve yıkımına başlandı. Toplumda önemli bir memnuniyet yaratmıştır. Kadim bir kültürün mirası olan Halime Hatun’un kümbetinin bu korkunç görüntüden kurtulması hepimizi çok mutlu etti. Burası her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bir alandır. Bu fiyata bir yerin bu ahlaksız imajdan kurtulması bizi çok mutlu etti’söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu