Haber

7 yaşındaki çocuğun yuttuğu manyetik toplar bağırsağını üç yerinden deldi

Rize’de oyun oynarken yuttuğu manyetik toplar nedeniyle bağırsağı delen çocuk, başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Elif ve Orhan Kalay çifti mide bulantısı ve kusma şikayeti olan 7 yaşındaki oğulları Miraç’ı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdı.

Röntgeninde bağırsaklarına 3 adet kesik mıknatıs yapıştırıldığı görülen çocuğun ameliyat edilmesine karar verildi.

Cerrahi Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Halil İbrahim Çakmak ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla mıknatıslar çıkarıldı ve Miraç’ın üç yerinden delen bağırsağı dikildi.

Tedavinin ardından sağlığına kavuşan çocuk, birkaç gün sonra taburcu edilecek.

Öğretim Üyesi Çakmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, elektromanyetik nesnelerin bağırsaklara yapışarak delinmesine neden olabileceğini belirterek, konutlarda çocuğun yutabileceği, yemek borusuna ve soluk borusuna girebileceği oyuncakların bulunmaması gerektiğini söyledi.

Oyuncak seçimine dikkat etmek isteyen Çakmak, “Parçalar birbirine yapıştığı için arada kalan bağırsaklar çürüyebiliyor. Tek parça da olsa sorun oluyor. İçinde mıknatıs olan oyuncaklardan uzak durulmalı. Çocuklardan. Hayatı tehdit eden durumlar ortaya çıkabilir.” söz konusu.

“Tesadüfen geldiğimiz hastanede çocuğumuzu ölümden kurtardılar”

Peder Orhan Kalay ise doktorların dikkatli yaklaşımıyla mıknatısların tespit edildiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Bağırsakta başka bir ceset olduğunu anladılar. Doktorlarımız seferber oldu. Bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyorduk. Bağırsaklarında mıknatıslar ve manyetik toplar vardı. Tesadüfen bizim bulunduğumuz hastanede çocuğumuzu ölümden kurtardılar. Bu kadar tehlikeli olduklarını bilseydik onları eve bile sokmazdık.”

haber-altinyayla.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu